Trükifailid
Kui trükifail ei vasta allpool loetletud tingimustele, ei saa trükikoda kvaliteetset trükist garanteerida. Trükikojal on õigus Tellija poolt esitatud tehnilistele nõudmistele mittevastav materjal ümbertegemiseks tagasi saata ja algselt kokkulepitud tähtaega selle võrra pikendada. Trükikoja poolt tehtavad parandused materjali nõuetele vastavusse viimiseks on tasulised. Trükikvaliteedi tõstmise eesmärgil jätab trükikoda endale õiguse teha Tellija failides vältimatuid parandusi.
Trükimaterjali saatmine trükikojale
- Eeldame, et trükikojale saadetakse kujunduse lõplik versioon. Vastasel juhul peaks Klient trükikojaga kooskõlastama lõpliku versiooni esitamise aja. Kliendipoolne viivitus lõplikke materjalide edastamisel või softproofi kinnitamisel pikendab varasemalt kokkulepitud tähtaega.
- Stantsitud trükise puhul tuleb esitada fail, millel on stantsijoonis paigutatud kujunduse peale. (Stantsijoonte tähised: punane = lõige; roheline = soon/nuut; kollane = perforatsioon.)
- Mitmeleheküljelise faili puhul peavad kõik leheküljed olema järjestikku ühes PDF failis, sh tühjad leheküljed. (Kujundaja ei pea lehekülgi kõrvuti asetama, kuna poognamontaaž teostatakse hiljem trükikoja poolt.)
- Voldikute, kalendrite ja teiste mitmeti tõlgendatavate trükiste puhul soovitame lisaks esitada paberist maketi või lehekülgede pinnalaotuse skeemi.
- Hoiatame, et programmides Word, Excel, Canva tehtud kujundused ei ole tavaliselt trükikõlbulikud.
- Kokkuleppel võtame vastu algseid kujundusfaile: Adobe Indesign (.indd), Adobe Photoshop (.psd), Adobe Illustrator (.ai), CorelDRAW (.cdr), kuid eelistame lõplikku PDF faili. Kujundusfailidest trükikõlbuliku PDF faili tegemine trükikoja poolt on tasuline, kui see hõlmab ka muid parandusi.
- Kui trükikoda on palunud Tellijalt eraldi logofaili, siis trükikõlbulik logo peab olema vektorgraafikas (.pdf /.ai /.eps /.svg).
Värvide automaatne konverteerimine trükikojas
Kui kujundus sisaldab RGB, SPOT või LAB värve, siis trükikojas värvide automaatsel teisendamisel CMYK värviruumi võivad värvitoonid trükisel algsest ettekujutusest oluliselt erineda. Kõiki RGB või SPOT värvitoone ei ole võimalik CMYK värviruumis samaväärselt esitada ning konverteerimine ehk teisendamine ühest värviruumist teise annab vaid lähima võimaliku tulemuse. Seega on parem, kui värvide konverteerimise teeb Kujundaja ise.
Värviline karbimakett ehk prototüüp
Digitrükimasinaga prinditud näidised sobivad ainult esmase ettekujutuse saamiseks ja ei näita trükise lõplikku välimust. Maketid valmistatakse alternatiivsete masinate ning võtetega (trükistandardiga kooskõlastamata), mistõttu trükikoda ei garanteeri, et prototüüp ja lõpptoode oleksid tonaalsuselt ja järeltöötluselt identsed.
Trükifailide tehnilised nõudmised (Kujundajale)
- Trükikõlbulikud failid on CMYK või SPOT-värvides PDF/X-1a:2001 trükistandardile vastavad komposiit PDF-id.
- Värviprofiilina soovitame kasutada kaetud paberi puhul FOGRA39 või ISO Coated v2 300%. Katmata paberi puhul FOGRA29.
- Trükifailid peavad olema kujundatud mõõtkavas 1:1.
- Vajalik on minimaalselt 3mm lõikevaru (bleed) ehk kujundus peab jätkuma üle iga lõikeserva. (Pakendi puhul loetakse servaks kõiki lõikejooni). Tekstid ja muud elemendid peavad olema stantsijoontest vähemalt 2mm eemal.
- Kujunduse puhas formaat (trim box) peab asetsema PDF-i lehekülje keskel. (Trükise lõplik formaat sisaldab ka stantsijooni ehk karbi kogu pinnalaotust.)
- Fondid peavad olema trükifailis kaasas (embedded). See toimub automaatselt, kui valida PDF-i eksportimisel PDF/X-1a:2001 trükistandard.
- Fotode trükikõlbulik resolutsioon on vahemikus 250-300 dpi/ppi. (Kui algselt madala resolutsiooniga fotol on digitaalselt resolutsiooni tõstetud ehk upsample, siis trükiettevalmistuse kontrollsüsteem seda ei tuvasta. Selline võte ei paranda foto trükikvaliteeti, mistõttu trükikoda ei vastuta tulemuse eest.)
- Värvide kogusumma (Total Ink Coverage, Total Ink Limit) on kartongmaterjali puhul maksimaalselt 300%. (Kui trükifailis olev värvide kogusumma ületab valitud trükipaberi lubatud summaarse värviprotsendi, vähendab trükikoda selle lubatud väärtuseni.)
- Järeltöötluselemendid (stantsijooned, foil, surutrükk, erilakid) peavad olema eraldi kihil (layer) või SPOT-värvina.
- Must tekst ja EAN ribakood tuleks loetavuse parandamiseks kujundada ainult mustaga ehk 100K, mitte läbi nelja värvi.
- Ületrükiga (overprint) objektid trükitakse nende alla kujundatud objektide peale. Seega tuleb kujundades jälgida, et valgetel objektidel ei oleks kunagi ületrükki, muidu ei jää valge objekt trükisel näha. Täismustadele objektidele (100% K) määratakse trükiettevalmistusel automaatselt ületrükk. Suurte mustade 100K pindade puhul võib seega alt pilt või värv läbi kumada. Et saavutada ületrükita musta objekti, tuleb selle värvuseks määrata 1C/1M/1Y/100K või kasutada sügavmusta (rich black), näiteks 40C/30M/0Y/100K.
- Trükifaili ei ole vaja lisada registratsioonimärke, värviskaalasid jms. Soovi korral võib lisada ainult lõikemärgid (cropmarks).