Paberi valimine

Parima trükikvaliteedi tagab õigesti valitud paber.

Meie müügiosakond on alati valmis Teid materjali valimisel aitama ja oma teadmiste ning kogemustega toetama. Paberit valides tuleks arvestada eelkõige kahe teguriga: paberi grammkaalu ja tüübiga.

Grammkaal

Grammkaal ehk paberi pinnakaal on mõõt, mis näitab, mitu grammi kaalub üks ruutmeeter paberit. Näiteks 80-grammine paber tähendab seda, et üks ühe ruutmeetri suurune paberileht kaalub 80 grammi.

Millist paberit valida?

80–100 g/m2 kirjapaber (katmata paber)
115–250 g/ m2 reklaamleht (kaetud paber)
130–170 g/ m2 voldik, brošüür (kaetud või katmata paber)
200–300 g/ m2 vutlarid, CD- ja DVD-ümbrised, pakendid (kartong, kaetud või katmata paber)
250–350 g/ m2 visiitkaart (katmata, kaetud või faktuurpaber)
250–300 g/ m2 dokumendikaaned (kartong või faktuurpaber)
Paberi tüüp

Paberit saab tüübi järgi jagada kolmeks:

  • katmata paber,
  • kaetud ehk kriitpaber,
  • kartong.

1. Katmata paber
Katmata paberi pind on matt. Siia kuulub näiteks valge ofsetpaber, mida kasutatakse üldjuhul kirjablankettide ja raamatu sisu trükkimiseks. Samuti kuuluvad siiamitmesugused toonpaberid ja faktuurpaberid (viimaste kasutusalaks on enamjaolt esinduslikumad ja erilisemad trükised, näiteks dokumendikaaned, kutsed ja visiitkaardid).

2. Kaetud paber ehk kriitpaber
See on sileda pinnaga matt või läikiv paber. Kaetud paberit soovitame kasutada värvilistes trükimaterjalides, näiteks reklaamtrükistes. See sobib head kvaliteeti nõudvate piltide ja reklaammaterjalide trükkimiseks.

3. Kartong
Kartong on mitmest kihist koosnev materjal ning seetõttu ka vastupidavam ja tugevam. Olenevalt toote otstarbest saab valida eri omadustega kartongi. Kartongist valmistatakse pakendeid, dokumendikaasi, plokikaasi, vutlareid ja muud.